• امروز چهارشنبه 23 آبان 1397
 • نشریه سمن یار

  قرار سبز هفته پایانی مهرماه؛ پاکسازی، بازیافت و فرهنگسازی برای حفظ محیط زیست

  نامه الکترونیک چاپ PDF

  سمن یار نیوز: فعالان محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد در قرار سبز هفته پایانی مهر فعالیت‌های مختلفی را برای حفظ محیط زیست در سراسر کشور انجام دادند.

  به گزارش سمن یار، فعالان محیط زیست و سازمان‌های مردم‌نهاد در قرار سبز هفته پایانی مهر فعالیت‌های مختلفی را برای حفظ محیط زیست در سراسر کشور انجام دادند.

  چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست به همت سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی، بیست و چهار و بیست و پنج مهر ماه در بابلسر برگزار شد. در این نشست که اعضای شورای مرکزی مناطق هشت گانه ی باشگاه از سراسر کشور حضور داشتند، فعالیت های انجام شده طی یک سال اخیر را مرور و برنامه های آینده با محوریت، آب، پسماند و اکوتوریسم را تدوین کردند.

  به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش تشکل پاکسازان طبیعت مشکان با همکاری تربیت بدنی، ضمن اجرای برنامه پیاده روی، نزدیک به سه هکتار از اطراف زمین چمن ورزشگاه را از زباله پاک سازی کردند و زباله های بازیافتی را نیز تفکیک کردند.

  به همت کانون سلامت محله کوجووار تبریز آذربایجان شرقی و همیاران اجتماعی یاشیل کوجووار و به مناسبت هفته سلامت بانوان، جشنواره غذای سالم با شعار نه به ظروف یکبار مصرف در محل حسینیه مهد قرآن کوجووار برگزار شد.

  گروه زامیاران به مناسبت روز تربیت بدنی و ورزش و با حمایت معاونت امور فرهنگی و جوانان وزارت ورزش و جوانان و همچنین ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد شهر تهران در جشنواره ورزش و محیط زیست شرکت کرد.

  انجمن بانوان طبیعت دوست آبدانان ایلام در ایام عزاداری ها و مناسبت ها همچنان هنگام توزیع غذای نذری، با شعار نه به ظروف یکبار مصرف از ظروف دائمی استفاده می کنند.

  برنامه صد و هفتاد و پنجم تشکل پاکسازان طبیعت فارس، با پاکسازی و فرهنگ سازی مسائل زیست محیطی در پارک شیخ احمد خاوران که درختکاری آن با همت مردم طبیعت دوست صورت گرفته برگزار شد. در این برنامه سیصد کیسه پارچه ای در سطح شهر بین شهروندان خاورانی توزیع شد. شهردار، رئیس و اعضای شورای اسلامی و دبیرانجمن هنر آفرینان و فرهیختگان هم در این برنامه حضور داشتند. همچنین تجهیز کتابخانه دبستان های دخترانه و پسرانه این شهر با صد و بیست عنوان کتاب در حوزه محیط زیست با همکاری اداره کل محیط زیست استان فارس از دیگر برنامه های این تشکل بود.

  سی نفر از گروه دوستان کوهنورد صبای بادرود، به مناسبت هفته تربیت بدنی و ورزش با شعار همراه با طبیعت، همگام با سلامتی مسیر ده کیلومتری رودخانه دین مار استان اصفهان را از زباله پاکسازی کردند.

  بمناسبت روز جهانی غذای سالم و چالش نه به تولید زباله گردهمایی انجمن سفیران مهربانی اسفراین با حضور سیصد و پنجاه دانش آموز این شهر برگزار شد. آموزش مضرات ظروف یکبار مصرف و اهمیت غذای سالم و بهداشت محیط به دانش آموزان از دیگر برنامه های این انجمن بود.

  اعضای گروه زامیاران با همکاری کانون فرهنگی خیریه دانشگاه علامه طباطبایی، طبیعت منطقه درکه را از زباله های رها شده با شعار سهم من از زمین پاک پاکسازی کردند.

  ناجیان نبض زمین آذربایجان غربی برنامه صد و شصت و چهار خود را به پاکسازی پارک قائم ارومیه اختصاص دادند. در این برنامه که با مشارکت دانشگاه علمی کاربردی و شهرداری ارومیه برگزار شد، اعضای این گروه به همراه کارکنان و دانشجویان به پاکسازی محوطه پارک از زباله و ته سیگار پرداختند.

  با همت انجمن بوم بانان گیلان در دبستان پسرانه دانیال نبی و پیش دبستان و دبستان غیردولتی دخترانه هوشمند کارا، کارگاه آموزشی محیط زیستی با موضوعات پسماند یا زباله و اهمیت تفکیک زباله تر از پسماند خشک و جدا سازی زباله های خشک از یکدیگر برگزار شد. این کارگاه ها با هدف آموزش و فرهنگسازی و با استفاده از ابزار کمک آموزشی مثل نمایش فیلم و نیز با برپایی جلسه پرسش و پاسخ در دو روز برپا شد.

  اعضای گروه طنین پاکبانان شیروان در استان خراسان شمالی در برنامه شصت و چهارم خود، مسیر میدان معلم تا بلوار خاتم الانبیا را پاکسازی کردند.

  همیاران محیط زیست و حیوانات استان خراسان رضوی با همکاری مدیریت بوستان ملت در دو ساعت، حدود پانزده هزار فیلتر سیگار را از روی زمین این بوستان جمع آوری کردند و به طور همزمان در گوشه ای دیگر این بوستان، جمعی از این همیاران مشهدی به منظور آگاه سازی و فرهنگ سازی از مضرات این قاتل طبیعت برای مردم توضیحاتی ‌دادند.

  انجمن هواداران کارون زلال شوشتر خوزستان ضمن برپایی تور گردشگری محیط زیستی در منطقه منگره، اقدام به پاکسازی طبیعت بکر و زیبای این منطقه کردند. این برنامه با هدف ترویج حفاظت از طبیعت و محیط زیست در برنامه های گردشگری انجام گرفت.

  گروه رفتگران طبیعت بهبهان در صدوبیست وچهارمین برنامه محیط زیستی خود، به پاکسازی منطقه حفاظت شده خائیز پرداختند. همچنین توسط محیط بانان این منطقه توضیحاتی درخصوص ارزش گونه های جانوری منطقه وعلل مرگ توله پلنگی که به تازگی در این منطقه پیدا شده بود به حاضرین توضیحاتی ارائه شد.

  با همت سمن یاوران ندای زمین، همکاری شهرداری، شورای اسلامی شهر بم و با حضور فرماندار و مسئولین شهری، پویش مردمی جمع آوری کاغذهای باطله و کتاب های کهنه با هدف فرهنگ سازی بازیافت، در مرکز خرید اطلس بم در استان کرمان آغاز شد. درآمد حاصل از این طرح صرف کمک به خانواده های بی بضاعت زندانیان بم خواهد بود.

  به مناسبت هفته تربیت بدنی، همایش پیاده روی خانوادگی در شهرستان پلدختر با هدف ترویج فرهنگ حفظ محیط زیست و تشویق همگان به حفاظت از محیط زیست و آگاهی نسبت به آن با پیشنهاد اداره حفاظت محیط زیست شهرستان و همکاری اداره ورزش و جوانان و هیات ورزشهای همگانی با شعار نشاط و تندرستی، با داشتن محیط زیستی سالم برگزار شد. در این همایش پیاده روی امام‌ جمعه شهرستان، فرماندار و سایر مسئولان و آحاد مردم نیزحضور داشتند.

  دانش آموزان پایه اول دبستان گلزار دانش در مسجدسلیمان نکات و مباحث آموزشی دروس خود را از طریق ابزار تهیه شده از وسایل بازیافتی که توسط معلمشان آماده شده فرا می گیرند. این موضوع در افزایش فرهنگ محیط زیستی دانش آموزان و کاهش تولید پسماند توسط آنان و استفاده از وسایل دور ریختنی تاثیر بسزایی داشته است.

  خانواده های کردکوی در استان گلستان با همت تشکل جهان نما پارک جنگلی امام رضا را پاکسازی کردند.

  اعضای گروه رفتگران طبیعت بهبهان درصبح آخرین جمعه مهرماه مسیر میدان شهید محسنی تا میدان ارجان و پارک بعثت را باشعار هوای خوب ساختنی است، رکاب زدند.

  تالاب چغاخور بروجن با همت سی نفر از اعضای گروه رفتگران طبیعت از زباله پاکسازی شد.

  افزودن نظر


  نمایندگان استانی سمن یار

  سرپرستی استان خراسان جنوبی:
  سرپرستی استان آذربایجان غربی:
  سرپرستی استان آذربایجان شرقی: آقای پیمان حسن زاده
  سرپرستی استان اردبیل: سرکار خانم هانیه طالبیان

  سرپرستی استان سیستان و بلوچستان:

  سرپرستی استان کردستان: آقای فرهنگ حسین پناهی (جمعیت فرزندان شاهد استان کردستان)

  سرپرستی استان همدان: سرکار خانم طیبه معصومی (بنیاد مهر همدان)

  سرپرستی استان اصفهان:

  سرپرستی استان یزد:

  سرپرستی استان کرمان:

  سرپرستی استان فارس:

  سرپرستی استان کرمانشاه: آقای افشین عبدالهی نژاد(موسسه یاران سبز ژینگه)

  سرپرستی های استان های کشور.

  سرپرستی استان تهران: سرکارخانم رفعت یزدان پرست (انجمن فرهنگی ورزشی ایراندخت)

  سرپرستی استان البرز:

  سرپرستی استان قم: سیدمحمدمهدی موسوی

  سرپرستی استان قزوین:

  سرپرستی استان زنجان:

  سرپرستی استان مرکزی: خانه تشکل های استان مرکزی

  سرپرستی استان مازندران: آقای مهندس اسداله زاده(انجمن معلولین ذهنی)

  سرپرستی استان گیلان: سرکار خانم زهرا تهمتن دهبنه(خانه تشکل های استان گیلان)

  سرپرستی استان گلستان:

  سرپرستی استان سمنان: آقای محمدرضا آتشی

  سرپرستی استان خراسان شمالی:

  سرپرستی استان خراسان رضوی: